آمارگیر وبلاگ

-----
مجموعه تخصصی درخت میوه باغینو
۰
سبد خرید
باغینو
خرید و فروش نهال میوه با مناسب ترین قیمت در صدها نهالستان ایران +  مقایسه قیمت و انتخاب بهترین در فروشگاه باغینو.

کاشت درخت انجیر و شرایط  مناسب برای رشد آن

کاشت درخت انجیر و شرایط  مناسب برای رشد آن
درخت انجیر از گیاهان بومی آسیای غربی، خانواده تیره‌توت‌ها و دارای ۶۰۰ گونه است. این درخت در مناطقی با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل، رشد خوبی دارد.

 در آب و هوای سرد، بهتر است که در محیط‌های بسته یا گلخانه‌ای نگهداری شوند.

ارتفاع درخت انجیر بسته به نوع گونه و محیط رشد آن متفاوت است. به طور معمول، ممکن است ارتفاع آن تا ۱۰ متر برسد. رنگ، اندازه و طعم میوه انجیر، بسته به گونه آن متفاوت است.

رنگ میوه رسیده در زمان برداشت ممکن است سبز، بنفش، زرد یا قهوه‌ای باشد. ماندگاری میوه انجیر نسبتا کم است، به همین خاطر بیشتر به صورت مربا و خشک از آن استفاده می‌کنند. نیازهای رشد درخت انجیر، در ادامه ذکر شده‌اند:

وضعیت نور
این درخت مکان‌های آفتابگیر را بیشتر دوست دارد. بنابراین در هنگام کاشت نهال انجیر به این مورد هم توجه داشته باشید. برای پرورش انجیر مکان آفتابگیر را انتخاب کنید، تا میوه‌دهی بهتری داشته باشد.

توصیه می‌شود این درخت حداقل ۷ الی ۸ ساعت در معرض آفتاب قرار بگیرد. البته در مکان‌های سایه رشد درخت انجیر هم عملکرد خوبی دارد، اما میزان باردهی کمتری خواهد داشت.

وضعیت خاک
درخت انجیر تقریبا در هر خاکی رشد می‌کند. با این حال، در خاک‌های با زهکشی مناسب، عملکرد بهتری نشان می‌دهد. کاشت انجیر در خاک‌های شنی و لومی بر خاک‌های رسی ترجیح داده می‌شود.

عمق یک و نیم متر برای رشد ریشه گیاه کافی است. برای رشد قوی و نتیجه بهتر، لازم است که قبل از کاشت، خاک را با کوددهی، از مواد آلی غنی کنید. PH خاک به اندازه زهکشی خاک اهمیت ندارد، البته PH بین شش تا هشت شرایط بهتری برای رشد درخت انجیر فراهم می‌کند.

وضعیت دما
درخت انجیر از لحاظ دمایی، گیاه حساسی نیست. تقریباً در شرایط دمایی مختلف امکان رشد و پرورش آن وجود دارد. با این حال دمای بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد برای رشد آن بسیار مناسب است.

با اینکه آب و هوای گرم برای رشد درخت انجیر مساعد است، دمای بالاتر از ۴۲ درجه سانتی‌گراد شرایط نگهداری از آن را سخت می‌کند.

چه موقع از سال بهترین زمان کاشت نهال انجیر است؟
. اوایل ماه اسفند و نیمه اول ماه فروردین، بهترین زمان برای کاشت درخت انجیر هستند.


در این موقع، نهال در خواب است و رشد آن متوقف شده است. با کاشت در روزهای ابری که احتمال بارش باران وجود دارد، می‌توانید نتیجه بهتری مشاهده کنید.


کاشت درخت انجیردر حیاط
برای کاشت درخت انجیر در حیاط به فضای بزرگ نیازی نیست. این گیاه در یک گلدان یا باغچه کوچک هم قابلیت کاشت دارد. با فرض اینکه یک نهال جوان را برای کاشت انتخاب کرده‌اید، کاشت درخت انجیر را مرحله به مرحله با هم مرور می‌کنیم.

مرحله اول: انتخاب مکان مناسب، به اندازه انتخاب بهترین زمان کاشت نهال انجیر دارای اهمیت است. اگر قصد کاشت نهال  در حیاط را دارید، مکانی را انتخاب کنید که در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دارد.


بهتر است برای اینکه درخت حداکثر بهره‌مندی را از تابش نور خورشید داشته باشد، فاصله درخت انجیر از دیوارها و موانع را حداقل شش متر در نظر بگیرید. خاکی که نهال در آن کشت داده می‌شود، باید دارای زهکشی مناسب و مواد آلی کافی برای رشد درخت انجیر باشد.

در صورتی که قصد کاشت نهال انجیر در گلدان را دارید، باید به زهکشی و مغذی بودن خاک آن توجه بیشتری داشته باشید. در فصل گرم می‌توانید، گلدان را در خارج از محیط منزل نگهداری کنید و با شروع فصل سرما به داخل خانه انتقال دهید. حتما در محیط منزل، مکان‌های آفتابگیر مانند پشت پنجره را برای قرار دادن گلدان در نظر بگیرید.

مرحله دوم: با استفاده از یک بیل محکم، گودالی در زمین حفر کنید. گودال حفر شده باید از سیستم ریشه نهال، بزرگ‌تر باشد. به طور متوسط گودال را دو تا سه برابر بزرگتر حفر کنید. سپس به آرامی نهال را داخل گودال قرار دهید و اطراف آن را با خاک بپوشانید.

مرحله سوم: اضافه کردن مالچ به اطراف درخت کاشته شده در داخل زمین یا گلدان بسیار به کاشت موفق آن کمک می‌کند. تقریبا یک لایه هفت سانتی‌متری روی خاک اطراف نهال، مالچ بپاشید.

استفاده از مالچ برای حفظ آب و کنترل رشد علف‌های هرز مفید است. در نهایت درخت تازه کاشته شده را به خوبی آبیاری کنید.

در صورت کاشت نهال انجیر در داخل گلدان، باید هر سه تا پنج سال آن را به گلدان بزرگتر منتقل کنید. در زمان خواب گیاه می‌توانید کار انتقال را انجام دهید.

نحوه نگهداری درخت انجیر و برداشت میوه
 

آبیاری درخت انجیر
درختان تازه کاشته تا زمانی که ریشه آنها تثبیت شود، باید مرتب آبیاری شوند. خشک شدن سطح خاک درخت انجیر، زمان آبیاری گیاه را مشخص می‌کند. توجه داشته باشید که در زمان آبیاری، تا عمق رشد ریشه‌ها، گیاه باید سیراب شود.

میزان آبیاری درخت در زمان باردهی آن باید کمتر شود، زیرا آبدهی زیاد باعث کاهش شیرینی میوه انجیر می‌شود. درخت انجیر نسبت به خشکی مقاوم است، بنابراین آبیاری زیاد هم می‌تواند باعث بیماری درخت شود.

دقت داشته باشید که میزان آبیاری درخت انجیر در فصل گرما با فصل سرما متفاوت است.

کوددهی درخت انجیر
درخت انجیر در مقایسه با درختان میوه دیگر به کوددهی کمتری نیاز دارد. چرا که مواد مغذی مورد نیاز خود را از خاک و مواد آلی دریافت می‌کند.


با این حال، برای تقویت درخت انجیر در اوایل فصل رشد، می‌توانید از کودهای شیمیایی حاوی فسفر، پتاسیم و نیتروژن مانند ۱۰-۱۰-۱۰ (تقویت میوه)، کود ۲۰-۲۰-۲۰ (تقویت میوه) و کود ۵-۵-۲۰ (تقویت برگ)استفاده کنید.

سعی کنید از کودهای حاوی نیتروژن کمتر استفاده کنید، زیرا بیشتر در شادابی گیاه تا میوه آن، تاثیر دارند.

در کنار کود شیمیایی می‌توان از کود حیوانی نیز برای درخت انجیر استفاده کرد. از کودهای حیوانی اثربخش در تقویت درخت انجیر می‌توان به پهن گاو، اسب و گوسفند اشاره کرد. در ضمن مواد آلی موجود در کود حیوانی برای درخت انجیر باعث اصلاح خواص فیزیکی و شیمیایی خاک همچون، زهکشی و PH آن می‌شوند.

کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی ؛ روش تهیه و مصرفبخوانید
هرس درخت انجیر
درخت انجیر در مقایسه با درختان میوه دیگر، به هرس کمی احتیاج دارد. با توجه به اینکه هرس کردن درخت جهت کنترل و نگهداری بهتر، میوه‌دهی بیشتر و برداشت میوه آسان‌تر حائز اهمیت است، هرس درخت انجیر سالانه انجام می‌شود.

بهترین زمان برای هرس کردن درخت انجیر، فصل پاییز است. در این فصل رشد گیاه متوقف شده است، بنابراین به راحتی می‌توان شاخه‌های بیمار و مرده را از درخت جدا کرد.

چه مدت طول می‌کشد تا درخت انجیر میوه بدهد؟
نهال انجیر پس از کاشت در زمین به طور متوسط بعد از دو الی سه سال شروع به  میوه‌دهی می‌کند. البته بسته به نوع گونه و شرایط جغرافیایی، این زمان متفاوت است.


برخی از انواع این گیاه یک بار در سال میوه می‌دهند؛ در حالی که برخی دیگر دو بار در سال باردهی دارند.

علت زرد شدن و ریزش برگ‌های درخت انجیر چیست؟
برای تشخیص درست علت زرد شدن و ریزش برگ‌های درخت انجیر لازم است که بررسی دقیق انجام شود. اما به طور معمول در فصل زمستان، برگ‌های درخت انجیر شروع به ریزش می‌کنند.

تغییرات ناگهانی محیطی هم می‌تواند باعث ناراحتی درخت و ریختن و زرد شدن برگ‌های آن شود. به همین خاطر در هنگام جابه‌جایی، بهتر است که آرام آرام درخت انجیر را به محیط جدید آن عادت دهید.

آفت و آبیاری نامناسب هم می‌تواند علت ریزش برگ‌های درخت انجیر در نظر گرفته شوند. آبیاری کم یا زیاد هم باعث زردی برگ‌های درخت خواهد شد.

بهترین فاصله بین دو درخت انجیر چقدر است؟
در کنار انتخاب بهترین زمان کاشت نهال انجیر باید به موارد مهم دیگری همچون رعایت فاصله میان درختان دقت داشته باشید. انتخاب فاصله مناسب بین دو درخت به خاطر رشد ریشه‌ها و همچنین حرکت ماشین‌ها و دیگر ادوات کشاورزی دارای اهمیت است.

فاصله بین دو درخت انجیر با توجه به نوع گونه درخت متفاوت است. با این حال فاصله بین آنها بین سه الی پنج متر در نظر گرفته می‌شود.

آفت‌ها، بیماری‌ها و مشکلات درخت انجیر کدامند؟
به طور کلی درخت انجیر در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها بسیار مقاوم است. با این حال در شرایط محیطی نامناسب یا عدم توجه به نیازهای آن ممکن است دچار برخی از مشکلات شود.


درخت انجیر در محیط خانه بیشتر مستعد آفت‌ها است. در زیر به رایج‌ترین بیماری‌های درخت انجیر اشاره می‌کنیم:

بیماری زنگ (Rust)
علت اصلی این بیماری یک نوع قارچ به نام Cerotelium fici است. بیماری زنگ باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا زرد روی سطح فوقانی برگ‌های درخت می‌شود.

با استفاده از قارچ‌کش می‌توان از پیشرفت این قارچ جلوگیری کرد. در هنگام ابتلا به بیماری زنگ از آبیاری زیاد گیاه خودداری کنید و برگ‌های آلوده را از آن جدا کنید. قسمت‌های شلوغ را کمی خلوت کنید تا هوا بین شاخه‌های درخت جریان پیدا کند.

تهاجم
 پرنده‌ها و مورچه‌ها هم می‌توانند با حمله به درخت انجیر باعث ایجاد مشکل شوند. برای محافظت از میوه‌های درخت در برابر حمله پرند‌ه‌ها می‌توان در اطراف درخت تورهای نازک قرار داد.

با آویزان کردن حلقه‌های رنگی روی شاخه‌های درخت، می‌توان موجب ترس پرنده‌ها و کاهش خسارت آن‌ها شد. برای نابود کردن مورچه‌ها هم می‌توانید روی تنه درخت مخلوط پودر سنگ را بپشاید.

ریختن خاکستر در اطراف درختان هم می‌تواند مانع از بالا رفتن مورچه‌ها از تنه درختان شود.

نماتدهای گره ریشه (Root-knot nematodes)
این بیماری نتیجه نوعی کرم حلقوی انگلی است که بیشتر به ریشه گیاه صدمه می‌زند و از این طریق در جذب مواد مغذی گیاه ایجاد مشکل می‌کند. مشاهده گره و تورم در ریشه‌های درخت انجیر، از آفت نماتد‌های گره ریشه خبر می‌دهد.

مقابله با این مشکل سخت است، با استفاده از سموم شیمیایی می‌توان تا حدی با آن مقابله کرد.

تریپس (Thrips)
تریپس نوعی حشره کوچک و بالدار است که باعث سوراخ کردن سطح برگ‌های درخت می‌شود. اگر روی سطح ساقه و برگ‌های درخت انجیر لکه‌هاس سیاه و زخم مشاهده می‌کنید، تریپس‌ها مقصر احتمالی آنها هستند. برای مقابله با آفت تریپس باید قسمت‌های آسیب دیده گیاه را جدا کرده و از منطقه دور کنید. استفاده از حشره‌‌‌‌‌‌‌کش هم برای مقابله با تریپس می‌تواند مفید باشد.

بلایت برگی (Leaf Blight)
این بیماری به علت وجود یک نوع قارچ ایجاد می‌شود. بلایت برگی درخت انجیر، بیشتر به صورت ایجاد لکه‌های زرد، پژمردگی برگ‌ها و مشاهده تارهای قارچ در زیر برگ‌ها قابل مشاهده اشت. بهترین راهکار برای مقابله با آن، جدا کردن قسمت‌های آسیب دیده است. استفاده از سم بردوفیکس هم می‌تواند مفید واقع شود.

سرخشکیدگی شاخه (Twig dieback)
این بیماری در درختان دیگر هم مشاهده می‌شود. پژمردگی و خشک شدن سرشاخه‌های درخت می‌تواند نشانه این آفت باشد. عدم نگهداری مناسب و عوامل استرس‌زا می‌تواند باعث سرخشکیدگی‌ شاخه‌ها شوند.

برای رفع این مشکل بهتر است که شاخه‌های مرده و آسیب دیده جدا شوند و شرایط بهتری برای مراقبت و رسیدگی از درخت ایجاد کرد.

مشکل مشترک بین درختان انجیر چیست؟
درخت انجیر پرورش داده شده در داخل گلدان مانند دیگر گیاهان گلخانه‌ای ممکن است حمله حشرات همچون شته‌ها، مگس‌های سفید و کنه‌های عنکبوتی را تجربه کنند.

در حالی که درخت انجیر رشد یافته در محیط خارج از گلدان، به نماتدهای گره ریشه‌ای حساس هستند.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید